Múltunk Öröksége Alapítvány

Alapítványunkat 1996-ban hozta létre létre Záhonyi Ede és dr. Szabó Imre azzal a céllal, hogy szakmailag és egyénileg segítse és támogassa a baloldali értékek szellemében szerveződött gyermekcsoportok-, mozgalmak-, szövetségek tevékenységé­vel, történeti értékeinek gyűjtésével, kutatásával, publikálásával és megőrzésével foglalkozó személyek munkáját. Alapítványunk 2000 óta közhasznú szervezet. Jó kapcsolatunk van a Magyar Úttörők Szövetségével, a Magyar Pedagógiai Társasággal (MPT) és több kisebb gyermekszervezettel.

Az MPT Mozgalompedagógiai Szakosztályával együttműködve rendszeresen szervezünk tanácskozásokat, ill. közös kiadásban jelentetjük meg a Mozgalompedagógiai Füzetek sorozatot. (2015-ben a Vándortáborozás, 2016-ban az úttörőmozgalom 70 éves történetével foglalkozó csillebérci konferencia anyagát feldolgozó ELŐRE!? című kötetet jelentettük meg.)

Folyamatosan gyarapítjuk és dolgozzuk fel - könyveket, periodikákat, tárgyi emlékeket, iratokat és dokumentumokat, kéziratokat, nyomtatványokat és audiovizuális emlékeket tartalmazó - gyermekmozgalmi gyűjteményünket, amely jelenleg már több mint 1000 tételből áll.

Egykori támogatónk, néhai Marton Jenő emlékére hoztuk létre a Marton Jenő-díjat, amelyet 2007 óta - az érintett iskolák nevelőtestületeinek alapján - egy-egy kiváló nyolcadikos diák kap meg azokban az iskolákban, ahol Marton Jenő tanított (Keszthely, Rezi, Sármellék, Zalavár). Ugyancsak Marton Jenő emlékét őrzi a Marton Jenő-emlékérem, amelyet azoknak adományozunk, akik hosszú időn keresztül kimagasló tevékenységet fejtettek ki magyar gyermek-, serdülőkori és/vagy ifjúsági szervezet(ek)ben. Évek óta hozzájárulunk a dr. Tóth József által alapított, a természetjárásban, táboroztatásban élenjáró túravezetők munkásságát elismerő Ezüstfokos Vándordíj pénzjutalmához, melyet 2012 óta a Természetjáró Fiatalok Szövetségének javaslata alapján alapítványunk ítél oda, és biztosítja a kitüntetéshez tartozó pénzjutalmat.

A magyarországi gyermekszervezetek - ezen belül a baloldali gyermekszervezetek és -mozgalmak, mindenekelőtt a gyermekbarát és úttörőmozgalom - sajátos utat jártak be az elmúlt közel száz évben, tevékenységük megítélése - megfelelő információk hiányában - meglehetősen ellentmondásos a mai magyar társadalomban. A múlt objektív feltárása ezen a területen is fontos és természetes igény, ehhez kíván hozzájárulni alapítványunk a vonatkozó tárgyi emlékek és dokumentumok gyűjtésével, és közreadásukkal, valamint levéltári kutatások elősegítésével.

A gyermek- és serdülőkorú, valamint ifjúsági korosztály természetes igényének következménye a kortárs közösségek létrehozása, a gyermekszervezetek és -mozgalmak ennek az igénynek biztosítanak formális kereteket. Alapítványunk fontos szerepet vállal e szervezetek és mozgalmak módszertani tapasztalatainak gyűjtésében, rendszerezésében, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ezeket a tapasztalatokat és módszereket az új vagy éppen a jövőben létrejövő mozgalmak és szervezetek is hasznosíthassák. Rendszeresen jelentetünk meg kiadványokat ebben a témában, ill. nyújtunk támogatást ilyen kiadványok megjelentetéséhez.

Évente két alkalommal jelentetjük meg Tájékoztatónkat alapítványunk híreivel, de az alapítványunkkal kapcsolatos információk megtalálhatók honlapunkon is (www.multunkoroksege.hu).

©  
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el