Hagyományok Háza

A Hagyományok Háza küldetése a hagyományos (paraszti, népi) kultúra közvetítése, be/megmutatása a mindenkori aktuális közkultúra felé. Célunk, hogy a néphagyomány élhető műveltségi tényezőként, érvényes tudásként jelenjen meg a közművelődésben, a szórakozásban, az oktatásban. A hagyományos műveltséget -- ezen belül kiemelten a néptáncot, a népzenét, a népköltészetet és a kézművességet -- az egyetemes kultúra részeként jelenítsük meg, mint a néphagyomány közvetítésének nemzeti intézménye.
A néphagyomány Magyarországon a nemzeti műveltség részét képezi a reformkor óta. Az 1970-es évek elején kibontakozott táncházmozgalom új dimenziókat adott a hagyományos műveltség továbbéltetésének. A kibontakozás időszakában az értelmiség, a közélet jeles tagjai adták elvi és gyakorlati támogatásukat a néphagyomány kutatását, terjesztését vállalóknak. Az 1980-as évektől az amatőr mozgalom bázisán megszerveződött a néphagyomány közvetítésének intézményrendszere: oktatás és iskolák, civil szervezetek, saját periodika, stb. Az intézményrendszer kiépülésének rendkívül jelentős állomása a Hagyományok Háza 2000-es megalapítása.

A több mint fél évszázada működő, *Magyar Állami Népi Együttes* <https://www.hagyomanyokhaza.hu/mane/> művészeti munkája során mérvadó, a közművelődést szolgáló művek előadására és létrehozására törekszik, valamint felkarolja a külső, támogatásra érdemes kezdeményezéseket. A Kárpát-medence hagyományait átfogó *Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum* <https://www.hagyomanyokhaza.hu/fdk/> hozzáférhetővé teszi a régió népi kultúráját rögzítő audiovizuális és szöveges dokumentumokat, a *Folklórdokumentációs Fejlesztési Osztály <https://www.hagyomanyokhaza.hu/ffo>* a Hagyományok Házában folyó folklórdokumentációs munkához nyújt tudományos támogatást. A *Népművészeti Módszertani Műhely* <https://www.hagyomanyokhaza.hu/nmm/> a hagyományos paraszti kultúrát (elsősorban a kézművességet, néptáncot, népzenét, népköltészetet) közvetíti a mai kor embere számára is élhető műveltségként. Tevékenységei: tanfolyami oktatás, konferenciák szervezése, pályázatok lebonyolítása, kiállítások rendezése, kiadványok készítése, a kortárs kézművesek alkotásainak minősítése, ismeretterjesztés.

©  
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el