Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma


A gyermekbarát társadalomért!

A Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma (MGYM) jogelődje 1917-ben alakult meg az I. világháború után árván maradt gyermekek, elszegényedett családok segítésére, a szülők korszerűbb nevelési módszereinek ösztönzésére. Alapvető törekvése volt, hogy igazságos társadalmi viszonyokat, esélyegyenlő feltételeket teremtsenek, melyek hatásaként a legelesettebb gyermeknek is meglegyen a kulturális és szociális háttere a felemelkedéshez. 1992-ben a rendszerváltás teremtette meg a lehetőséget, hogy a kevésbé méltányolt gyermekérdekű szervezet újjáalakulhasson, melynek kiemelt célja lett a gyermekek testi, lelki és szellemi nevelése, közreműködés szociális ellátásukban, érdekeik képviseletében. Fő elve a humanizmus, a bizalom, a belső és a társadalmi béke, a magyar és más népek megbecsülése, a természet szeretete, a környezet védelme, a demokrácia, a szabadság, az esélyegyenlőség, a szolidaritás, az ateista és a vallásos világfelfogás pluralizmusa.

A Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalmának az elmúlt évtizedekben 5 régióban, több mint 70 településen alakult meg helyi szervezete. Nagyon sok kulturális, sport, és egyéb szabadidős programot szervezünk jelenleg is, közreműködünk a gyermekek érdekképviseletében, a gyermekjogok érvényesítésében, a demokratikus készségek elsajátíttatásában, a legszegényebb gyermekek segélyezésében. Nagy hangsúlyt fektetünk továbbra is a Gyermekbarát étkeztetést! szakmai programunkra. Az elmúlt években ugyancsak lényegesnek tartottuk, fenntartottuk a korábban kiépített szülői látogatórendszert a Józsefvárosi Békatanodával együttműködve. A gyermekjogi kérdések élményszerű megismertetésében folytattuk a diákönkormányzatokkal való kapcsolattartásunkat, eredményesebb munkájuk érdekében felkészítéseket tartottunk számukra. Együttműködtünk az Éhező Gyermekekért Alapítvánnyal a szegény (többségében cigány) gyerekek tanulást segítő tevékenysége feltételeinek kialakításában a Békatanoda keretében. Folytattuk a gyermekek fogyasztói tudatosságra nevelését.

Országos hagyományaink közé tartozik a Gyermekbarát Olimpia, és az évenkénti gálaműsor keretében összegződő kulturális tehetség-bemutató. Azt valljuk, hogy akkor, amikor a felnövekvő nemzedéknek az emberiség nagy kérdéseivel kell szembenéznie (pl. globalizáció, a természeti környezet pusztulása), akkor az együttműködésre, a párbeszéd igénylésére kell nevelnünk. Fontosnak tartjuk a demokratikus készségek elsajátítására, a másik fél megértésére, megbecsülésére nevelést, a tolerancia kialakításának kérdését. A demokráciára nevelés érdekében működtettük a Gyermekbarát Kormányt a 12-16 éves korosztály körében.

Mozgalmunk többféle pályázat kiírásával igyekezett egy-egy témában fölhívni a figyelmet. Hangsúlyos volt a balkezes gyermekek gondjairól szóló pályázatunk, mely a gyermekszervezetek és az iskola kapcsolata témájának a feldolgozására irányult. Sikeresek voltak a közéletiség kialakítását segítő és környezetvédelmi pályázatok is. A szervezet hosszú távú elkötelezettséggel lép föl a "Gyilkosság nélküli képernyőt!" kampányával az erőszakmentesebb televíziózásért.

A nemzetközi kapcsolatok és csereprogramok szintén fontosak a világot érintő békefolyamatban. A más kultúrákból származó, más etnikumhoz tartozó és más történelmi háttérrel rendelkező emberekkel való találkozás mindig kitágítja egymás megértésének lehetőségét. Szervezetünk már újjáalakulásától kezdve sokféle kapcsolatot alakított ki a határon túli magyar gyermekekkel pl. Bátyúban, Szabadkán, Nagyváradon, Baróton, Sepsiszentgyörgyön, majd Ungváron is. Közösségünk teljes jogú tagja a Szocialista Nevelési Internacionálé - Nemzetközi Sólyom Mozgalomnak (IFM-SEI), mely világszervezet kiemelten kezeli a gyermekek oktatásának esélyegyenlő lehetőségeit, síkraszáll a gyermekjogok érvényesítéséért, különösen a gyermekek véleményének kikérése, közéleti részvételük növelése érdekében, valamint elítél mindenféle kiközösítést, kirekesztést, rasszista megnyilvánulást. A Gyermekbarátok kezdeményezésére az IFM-SEI hagyományos gyermek világtalálkozója először került megrendezésre a térségben Zánkán 1997-ben, ahol 36 ország képviseltette magát. Az Együtt Európában a gyermekbarát társadalomért! mottóval az erdélyi Sepsiszentgyörgyön három egymást követő évben került megrendezésre a Nemzetközi Gyermekbarát Fesztivál, melyet Ungvár Ukrajnában, Galánta Szlovákiában, Szabadka Szerbiában követett. A fesztiválok alapgondolatát a tolerancia, a kisebbségek tisztelete, a másság elfogadása adta. A résztvevők között tudhattunk 3 földrész országaiból sok-sok gyermeket és felnőtt vezetőiket. Minden demokratikus gyermekszervezet hozzájárul az egészségesebb, humánusabb nemzedék fölnevelkedéséhez. A gyermekszervezetek a nevelés semmivel nem pótolható színterei, így mi is közösségi élményeket biztosítunk, a hátrányos helyzetű gyermekek szocializációjához nyújtunk elengedhetetlen segítséget.

A Gyermekbarát Mozgalom országos és helyi szintű vezetőinek a gyermekekért érzett felelősségük, az önzetlen tenni akarásuk, a belső meggyőződésük, a hitük adta meg a lehetőségét annak, hogy az újjáalakulás 25. évfordulójához elérkezzünk.

Szervezetünk a régióban az elismert gyermekszervezetek körébe tartozik.

Bízunk abban, hogy a 25. évfordulónk, amely elődszervezetünk megalakulásának 100. évfordulója is egyben, újabb lendületet ad a további munkánkhoz, hogy további eredményekkel küzdjünk a gyermekbarát társadalomért.



Kelt Budapesten, 2017. március idusán, az MGYM elnöksége


©  
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el